ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12848206
*
nr 1284 8206
Spegel
Gustaviansk stil, ca 117x48cm
Utrop:
800 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 oktober 2019
kl 19:09:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/10 18:35:10
1
350 kr
28/10 18:50:39
2
350 kr
28/10 18:50:39
1
350 kr (Budbetjänt)
28/10 18:52:52
2
400 kr
28/10 19:00:54
1
600 kr
28/10 19:02:17
2
600 kr
28/10 19:02:17
1
600 kr (Budbetjänt)
28/10 19:03:33
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1284 8206
Spegel
Gustaviansk stil, ca 117x48cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 oktober 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/10 18:35:10 | 1 | 350 kr |
28/10 18:50:39 | 2 | 350 kr |
28/10 18:50:39 | 1 | 350 kr (Budbetjänt) |
28/10 18:52:52 | 2 | 400 kr |
28/10 19:00:54 | 1 | 600 kr |
28/10 19:02:17 | 2 | 600 kr |
28/10 19:02:17 | 1 | 600 kr (Budbetjänt) |
28/10 19:03:33 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58